skip to Main Content
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti Nerede?

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

Sığacık Körfezinin kıyısında, Urla (Çeşme-Karaburun) yarımadası kıstağında yer alan İonia kenti Teos, mitolojiye göre Athamas yönetimindeki Minyas’lı kolonizatörler tarafından kuruldu. Teos adı Yunanca olmadığına göre, kolonicileren önce de burada bir kent var idi. Onların ardından Kodros’un oğullarıyla birlikte Atinalılar izledi.

Teos Antik Kent Tarihi

Teos, Antik Çağ’da gelişmiş bir kent idi. Çünkü, coğrafi konumu itibariyle denizciliğe çok elverişli bir yerde bulunuyordu. Klazomenai’de, yarımadada işlek bir liman olarak kuruluşundan sonra hızla kalkınmış ve bayındırlık anıtlarıyla donatılmıştı. Panionian’a üye olmuş; bilgin Thales elverişli konumu nedeniyle birliğin toplanma merkezi olmasını önermişti.
Lidyalılardan sonra ki dönemde Pers egemenliği sürerken, tiran Harpagos yönetimi sırasında Teos halkının bir bölümü Trakya’ya geçmiş ve İÖ (İsa’dan önce) 545-540’da Abdera kentini kurmuştu.

Teos Antik Kenti Savaş Tarihi

Teos Nekropol
Teos Nekropol

İÖ (İsa’dan önce) 499’da Perslere karşı ayaklanmaya diğer İon kentleri gibi giren Teos, 17 gemiyle Lade deniz savaşına katıldı. İÖ (İsa’dan önce) 494 de AttikeDelos deniz birliğince kent vergiye bağlandı. İÖ 476. İÖ 407’de Sparta dönemi başladı. İÖ 334’de İskender ve İÖ 319’da da onun komutanlarından Antigonos’un yönetiminde kaldı. Lysimakhos, İÖ 302’de Teos ve Lebedos kentlerinde yaşayan insanları yeni Ephesos kentine aktardı.
Teos’un 218’de Pergamon Krallığı yönetimine geçtiğini görüyoruz. Antiokhos III‘ün Romalılar ile yaptığı savaşta, Teos kralı Roma ve Deniz gücü karşısında büyük bir yenilgiye uğradı ve kent yerle bir edildi.
İÇ 188’de Apameia Antlaşmasıyla Teos yeniden Pergamon’a verildi. Attalos’un ölümü üzerine, bütün Pergamon toprakları gibi İÖ 129’da Roma’ya geçti ve Asya Eyaletine Bağlandı.

Teos Antik Kentinde Bulunan Yapılar

Teos Kale Surları

Teos’un iki lianı vardı. Bu iki limana eşit uzaklıktaki Akropolisin ( Tepeye İnşa Edilmiş Kent, Kale) tepesinde, çok köşeli taşlardan örülmüş duvar kalıntıları bulunur. Sur kalıntıları da çokgen örgülü bir yapı gösterir.
Akropolisin GB eteğinde Hellenistik tiyatro Roma döneminde bazı eklemelerle genişletildi.

Gymnasion(Üniversite)

Gymnasion olduğu sanılan yapı tiyatronun GüneyDoğusundadır. 11 basamağı kalmış Odeion oldukça sağlam durumadır.

Dionysos Tapınağı

Teos’un en önemli yapısı Dionysos Setaneios için yapılmış olan tapınaktır. Bu, Antik Çağ Ege dünyasının en büyük Dionysos Tapınağıdır. Çünkü kent, Dionysos kültünün merkezlerinden biri idi. Batı duvarı dışında yer alan İon düzenindeki tapınak 18.5 x 35m boyutlarında 6 x 11 sütunlu, peripteros planında bir yapıdır. Vitruvius, tapınağın mimarının Hermogones olduğunu açıklamıştır. Yapnın ölçüleri ve mimari ögeler arasındaki oranlar da bunu onaylamaktadır. İS 2.YY’da onarılan Dionysos tapınağı Hadrianus’a adanmıştır.

Teos Antik Kent Ekonomisi

Teos, Ege dünyasının en ünlü kentlerinden biri idi. Kentin ekonomisi tarım, hayvancılık ve bunların yan endüstrilerine dayanıyordu. Uygun iklim koşulları, verilmli topraklar sayesinde üzüm bağları gelişmişti ve çevrede zeytinlikler pek verimli idi. İonia’nın en üstün nitelikli şarapları da Teos’da üretiliyordu. Hayvancılığa bağlı olarak dokumacılık da ilerlemişti. Yörenin dağlık alanları ormanlarla kaplı idi ve bunlar zengin bir ağaç varlığına sahipti. Kristalin kalker gibi bir mineralojik yapıya sahip olduğu için yörede taş işçiliği, mermer ocakları işletiliyordu. Teos’un başka bölgelere, diğer kentlere sattığı mallar arasında yapı taşı önemli bir yer tutuyordu.

Teos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Bölgenin yakınından geçenler otobüsler bulunmakta. 730, 739, 778 numaralı otobüsler bölgenin yakınından geçen otobüslerdir.
Özel araçlarla erişim için İzmire yaklaşık 60 kilometre uzakta bulunmakta. Kente giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz.
İyi Tatiller Dileriz…

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara