skip to Main Content
Tarihin Canlı Tanığı Van Kalesi

Tarihin Canlı Tanığı Van Kalesi

Van Kalesi

Van Kale Surları
Van Kalesi Surları

Van kalesi, anıtsal görünümünün yanı sıra, kral mezar odaları ve çivi yazılı kitabeleriyle, Anadolu’nun ve dünyanın en görkemli mievcilleştirilemediğimarlık anıtları arasında yer almaktadır.
Van kalesi Urartu krallarından Sarduri tarafından yapılmıştır. Kalenin girişi Kuzey Batı uç kesimindedir. Van gölünün 1.5 km doğusunda yer alan Van Kalesi, 1300 m uzunlukta, 60-70 m genişlikte ve yerden ortalama 80 m yükseklikte anıtsal bir yapıdır. Kale’nin Batısında Sardur Burcu bulunmaktadır. Burcun her biri 5-6 ton ağırlığında olan taşların üzerine krallığın kurucusu Sarduri tarafından Asur diliyle yazdırılan çivi yazısı Urartu kKrallığının ilk yazılı belgesini oluşturmaktadır. Aynı içeriğe sahip olan bu yazıtların üç tanesi yapının Doğu duvarı üzerinde, diğer üç tanesi ise Batı duvarı üzerinde bulunmaktadır. Yazıtlarda Uygarlığın nasıl kurulduğunu ve bu anıtsal duvarı inşa ettirdiğini anlatmaktadır.

Van Kalesi İçerisinde Görülmeye Değer Yerler

Van Kalesi
Van Kalesi

Van kalesinin Kuzey Batı (Sol Çapraz) ucundan yukarıya doğru çıkıldığında, Uraltı kralı Argişti’nin mezarı ile karşılaşacaksınız. Mezar odalarının sağında, solunda ve üst kısmında Kral Argişti’nin icraatını anlatan uzun bir çivi yazısı bulunmaktadır.
Kalenin Kuzey Doğu (Sağ Çapraz) ucunda oldukça ilginç bir açık hava kült merkezi bulunur. Kült merkezinde oyularak yapılan üstü yarım kubbe biçimli iki kaya nişi bulunur. Yanyana bulunan iki kaya nişinden biri büyük, diğeri küçüktür. Şekillerinden dolayı halk tarafından “Analı Kızlı” olarak adlandırılır.

Van Kalesine Nasıl Gidilir ?

Kale yaz dönemlerinde: 08.00-19.00 Kış dönemlerinde: 08.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık.
Kaleye giriş ücreti 7.5 TL eğer müze kartınız varsa ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Şimdi gelelim kaleye nasıl gideceğinize Şehir merkezine çok yakın olduğu için ulaşım imkanı oldukça basit. Şehir merkezinden Beşyol olarak yerden kalkan ve doğruca kaleye giden minibüsler bulunmakta fakat kendi aracınızla gitmek isterseniz konumdan rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara