skip to Main Content
Sillyon Antik Kenti

Sillyon Antik Kenti

Sillyon Antik Kent Tarihi

Sillyon Antik Kenti
Sillyon Antik Kenti

Güney Anadolu’da Pamphylia Bölgesindeki antik kent Sillyon, Serik’in Yanköyünde yer almaktadır. Kentin Troya savaşlarından sonra Amphilokhos, Mopsos ve Kalkhas yönetimindeki göçmenler tarafından denizden 210 m etre yükseklikte düz bir tepe üzerinde kurulmuştur.

Sillyon Antik Kenti Nasıl Önem Kazandı?

Roma döneminde, Pamphylia’ya gelen imparator Traianus’un Galatlarla yaptığı savaşta yaralanması ve sağaltım için buraya getirilmesi, fakat iyileşemeyip ölmesiyle önem kazanan kent, bir süre Trainanapolis olarak anılmıştır.
Sillyon, Bizans döneminde Perge ile piskoposluk olarak birleşti.
Kentin yalnızca GB yamacı surlarla korunuyordu. Bu surun güney ucunda Perge ve Side’deki ana kapılara benzeyen, at nalı biçiminde avlulu bir giriş bulunuyordu. Kuzey uçtaki kule bugün de ayakta dikilmektedir. Tepenin güney yamacında bir tiyatro; bunun doğusunda da daha küçük bir tiyatro ya da odeion vardı. Tiyatronun 50 metre uzağındaki yapı grubunun, kent merkezini oluşturduğu sanılmaktadır. Buradaki yapılardan birinin kapısında yerel dilde 37 satırlık bir yazıt dikkati çekmektedir. Yörede ayrıca şekiller biçiminde düzenlenmiş basamaklı evler, büyük bir sarnıö, Hellenistik dönemden tapınak ve mezar kalıntıları yer almaktadır.

Sillyon Antik Kentinden Günümüze Ne Kaldı?

Sillyon Antik Kenti Antalya
Sillyon Antik Kenti Surları

Çeşme, gymnasium, akropol… Kentin stadyumu çeşmenin kuzeyindedir. İleri derecede yıkıntılaşmış durumdaki stadyumun tribünlerinden de hiç bir şey kalmamıştır. Batı duvarları sağlam olan ve İS 2.Yy’a tarihlenen stadyumun çeşitli onarımlar gördüğü izlerden anlaşılmaktadır.

Stadyumun doğusunda yükselen yapı kalıntıları ise gymnasium’dur. Üç bölümlü okulda lise düzeyinde eğitim verilmekteydi. Ayrıca, bazı spor etkinlikleri de düzenleniyordu. Bizans döneminde moloz taşlarından duvar yapımıyla onarılmış ve saray olarak kullanılmıştır.
Kuzeyinde ki nekropolde kesme-oyma kaya mezarlarının kapakları ortada yoktur; kaldırılmış ve parçalanmıştır

Sillyon Anik Kentine Nasıl Gidilir?

Antalya’dan Seriğe 15 kilometre uzakta bulunan Sillyona Serik üzerinden gidebilirsiniz. Kişisel araç ile gidecekseniz Antalya Alanya yolu üzerinde tahminen 29.Kilometresinde bulunmaktadır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara