skip to Main Content
Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti Nerede?

Sagalassos Antik Kenti
Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti Burdur’un/Ağlasun ilçesinde yer almaktadır. Davras Dağı Isparta ovası ile Eğirdir Gölünün güneyi ve Kovada Gölü arasında yükselen, doruğu 2635 m olan bir kütledir.

Sagalassos Tarihi Ve Hikayesi

Sagalassos Tiyatro Alanı
Sagalassos Tiyatro Alanı

Antik dağ kentlerinin karakteristik bir örneği olan Sagalassos, Davras Dağının yamaçlarında teraslar halinde kurulmuştu. Güney-Kuzey doğrultulu bir ana aks çevresinde cadde ve sokaklarla bir ızgara plan oluşturulmuş, yapıların yerleştirilmesinde yereyin eğimlerine uyulmuştu. Kentin üstünde kurulu bulunduğu T biçimli üç kollu terası kuzeyden sarp bir kayalık sınırlıyordu. Genişliği yaklaşık olarak 200-300 m kadar olan bu terasın orta kolu güneye doğru kademe kademe alçalarak sarp bir kayalıkta son buluyor. Yan kolları ise kayalığın eteğinde doğuya ve batıya doğru uzanıyordu. Güney terasının ucunu bir sur çevreliyordu. Bu sur aynı zamanda Antonius Tapınağı’nın terası için de destek duvarı işlevine sahipti. Bir temenos alanı içinde yer alan tapınak iki sıra sütunla çevrilidir (peripteros).

Tapınaktan başlayan sütunlu caddenin sonunda kabartma ve sütunlarla süslü bir nymphaion ile Aşağı Agora yer alıyordu. Aşağı Agora’nın çevresinde büyük kamu yapıları vardı. Nymphaionun kuzeyinde odeion yükseliyordu.

Kentin bir diğer dinsel yapısı da Apollon Tapınağı idi. Aşağı Agoranın batısındaki tapınağın üstüne daha sonra bir kilise yapılmıştı. Aşağı Agoradan çıkan yol gymnasionun yanından geçerek kuzeye, kentin büyük kapısına doğru uzanıyordu. Yolun sonunda İmparator Claudius Gothicus II. döneminden kalma Yukarı Agora vardı. KD’daki tepenin yamacında kentin en büyük yapısı olan tiyatro yükseliyordu.

Kentteki konutların yeri kesin olarak belirlenememişti. Son araştırmalarda, İÖ II. Yy’a tarihlenen bir heroon ve bir bouleterion bulundu. Kentin çevresindeki yamaç ve kayalara oyulmuş mezalar vardır. Kentin coğrafi konumu çok elverişliydi. Çünkü Pisidia’dan Pamphyli’ya giden antik yol buradan geçiyordu. Kent, yolun geçtiği boğaza egemen durumdaydı. Sagalassos, görünümüyle tipik bir Hellenistik kenttir. Yukarı terasları bağlayan yol bir nymphaion ile sona erer. Batıda İon düzeninde Apollon tapınağı; Doğuda gymnasion, karşısında İS II. Yy’a tarihlenen son çeyrek tiyatro ve bazilikya yer alır. Güney uçtaki Antonius tapınağı Korinthos düzenindedir. Roma dönemi yapısı oden oldukça sağlamdır. Kentte, ayrıca yukarı ve aşağı agora, buleuterion, dor düzeninde bir tapınak, kentin kuzeyinde yer alan heroon, bir kaç kilise belirtilebilecek diğer yapılardır.

Sagalassos Antik Kenti Antonin Çeşmesi
Sagalassos Antik Kenti Antonin Çeşmesi

Sagalassos’un bir adının da Selgessos olduğunu Amasyalı coğrafyacı Strabon Yazar. Kent İÖ 546-334 arasında Perslerin egelemenliğinde kaldı. Tarihçi Arrianos, Büyük İskender’in kenti zorlu bir kuşatmadan sonra ele geçirdiğini anlatır. İÖ 323’e dek İskender’in komutanlarından Antigonos’un ölümünden sonra da İÖ 301’de Lysimakhos’un yönetiminde kaldı. Bütün Küçük Asya Selevkos’ların denetimine girince, Pisidia da aynı kaderi paylaştı. Yöre ve kent daha sonra Manlius Vulso’nun yönetimine girdi. Selevkoslar Roma karşsında yenik düşünce İÖ 188’de Pergamon Krallığı sınırları içine alındılar.

Sagalassos, İÖ 30’larda bölgenin önde gelen kentlerinden birisi idi. İlk sikkeler de burada basıldı. Roma egemenliğinde Sagalassos, Pisidia bölgesinin en parlak kenti oldu. Amnyntas döneminde Galatia eyaletine bağlandı. Özellikle II ve III. Yy’larda kent gelişme gösterdi. Eyaletteki iki otonom kentten birisi Sagalassos idi. İmparator Claudius Gothicus döneminde en parlak yıllarını yaşadı. 395’te Roma İmaratorluğu ikiye bölününce Doğu Roma’nın sınırları içinde kaldı. V. Yy’da Pisidia’nın piskoposluk merkezi Sagalassos idi. X. Yy’da VII. Konstantinos Porphyrogennetos döneminde Kibyration Theması içine alındı.
Sagalassos’ta yaşadığı bilinen en eski halk Solymlerdir.
Kenti 1706’dan başlayarak pek çok gezgin, arkeolog inceledi, kazdı, yazdı. Paul Lucas 1706’da; F V J Arundell 1826 ve 1833’te Schoenborn 1842’de; G Hirschifield 1872’de; K Lannckoronski 1884-1885’te, R Flesicher ve ekibi 1972-1974’te, S Mitchell ve M waelkens 1985’te araştırdılar, kazıları yürüttüler.
Özetle, sagalassos denizden 1700m yüksekte Pergamon gibi teraslama yöntemiyle kurulmuş, pek geniş bir alana yayılmış yerleşim odağı idi. Kentin çekirdeğini kuzey terastaki yapılar oluşturuyordu. En önemli yapılar şöyle sıralanabilir.

 • Antonius Pius
 • Heraon Tapınağı
 • Büyük Cadde
 • Aşağı Agora
 • Yukarı Agora
 • Tiyatro
 • Bazilika
 • Hellenistik Çeşme
 • Kütüphane
 • Hamam
 • Yuvarlak Anıt
 • Valentinian Anıtı
 • Küçük Tapınak…

Ortaya çıkan fırınlar gösteriyor ki, “Sagalassos” Anadolu’nun en önemli keramik üretim odaklarından biri idi. Yapılan keramikler öyle beğeniliyordu ki, dışsatımı yapılıyor; Suriye’e ve Mısır’a satılıyor; kente parasal girdi sağlanıyordu.

Sagalassos Antik Kenti Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Antik Kente giriş için 14 TL ve Müze kartı olanlar için giriş ÜCRETSİZDİR!
Antik Kentin açık olduğu ve hizmet verdiği saatler ise

Yaz Dönemi09:00 – 19:00
Kış Dönemi08:30 – 17:30
Sagalassos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Sagalassos Kenti Hakkında daha detaylı bilgi almak için BURAYA tıklamanız yeterlidir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara