skip to Main Content
Tarihi Patara Antik Kenti

Tarihi Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Nerede?

Lykia’nın en önemli kenti Patara Antik Kenti 1600 m uzunluğunda, 400 m genişliğinde bir limana sahipti. Günümüzde bu liman maalesef ki kumların altında esir kalmıştır. Patara’nın kalıntıları Antalya/Kaş’ın Ovagelemiş köyünde 10 km2’lik bir alana sahiptir. Patara, Lykia’nın metropolis olarak nitelenen altı büyük kentinden biridir. Lykia dili ile hazırlanmış yazıtlarda Pıttara olarak geçmektedir. Patara Antik kentinin kesin olarak ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat İÖ (İsa’dan önce) V.Yy’da var olduğu kesindir. Yazılı kaynaklarda adına ilk kez Herodotos ve Hekaidos’un eserlerinde rastlanır.

Patara Antik Kent Tarihi

İÖ VI. Yy ortalarından İÖ 334’e değin Patara, Pers satraplık bölgesi içinde kaldı daha sonra kapılarını İskender’e açtı. İskender’in ardılları döneminde limanı sayesinde bir deniz üssü olarak büyük önem kazandı.Kent İskender’in yönteminden sonra Antigonos, Demetrios ve Ptolemaios’un yönetimi altında kaldı ve kentin adı Arsinoe olarak değiştirildi.

Patara Antik Kentinde Bulunan Yapılar

Patara Antik Kenti Su Kemerleri
Patara Antik Kenti Su Kemerleri
Patara Antik Kenti Tiyatro Alanı
Patara Antik Kenti Tiyatro Alanı
Patara Antik Kent Limanı
Patara Antik Kent Limanı

Patara Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Antalya üzerinden önce E87 yolu üzerinden Söğüt tarafına geldiğinizde ise D330 Kara yolundan devam ediniz. Yol boyunca düz devam ettikten sonra yol D-400 Kara yoluna bağlanacaksınız ve antik kente varmış olacaksınız. Kente giriş ücreti 30 TL’dir.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara