skip to Main Content
Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kenti

Lebedos Ne Demek?

Lebedos, Panionion olarak bilinen, 12 ,İon kentinin oluşturduğu birliğe Üye idi. Ancak, tarihi konusunda fazla bilgi olmadığı için Lebedos kelimesi ne anlama gelir bilinmemekte. Lebedos kelimesi Bulgarca’da Kuğu anlamına gelmektedir, Ptolemaios II. kenti yeniden geliştirmeğe çaba harcadı ve kent onun adıyla anılmağa başladı. Fakat kişisel tahminlerime göre Lebedos iki farklı kelimenin birleşiminden gelmektedir.

Lebedos Antik Kenti

İonina bölgesinin antik kenti Lebedos Ephesos’un 36 km KB’sında Kısık Yarımadası üzerinde yer alıyordu.
Mitolojiye göre, Kodros’un oğullarından Andraimon tarafından kurulmuş olan Lebedos, İonia Birliğinin yoksul kentlerinden sayılmaktaydı. Bu nedenle İonlarca ele geçirildikten sonra Atina Konfederasyonunca çok düşük ölçüde vergiye bağlanmıştı. Lebedos Panionion olarak bilinen 12 ion kentinin oluşturduğu birliğe üye idi. Ancak, tarihi konusunda diğer kentlere nazaran fazla bilgi yoktur. Lysimankhos, Ephesos’u yeniden kurarken Lebedos halkını buraya göçe zorlamıştır. Bu nedenle; kent büyük ölçüde zarar gördü. Çünkü nüfusun sayısı azalınca kentin canlılığı kalmadı. Ptolemaios II. kenti yeniden geliştirmeğe çaba harcadı ve kent onun adıyla anılmağa başladı: Ptolemais… Kuruluş tarihi: İÖ 266 idi. Lebedos kentinin bir özelliği vardı: Marcus Aurelius dönemine değin kendi adına sikke bastı. Roma döneminde Dionysos oyuncuları burada her yıl tanrılar onuruna yarışmalar düzenliyorlardı. Bu nedenle sahne sanatçıları kentte yaşamağa başladılar ve Lebedes bir ” Eğlence, festival” kenti özelliği kazandı.
Bizans döneminde Lebedos’un bir piskoposluk merkezi olduğu bilinmektedir. Kentin çevresinde verimli topraklar vardı. Batıda Karakoç yöresinde Ilıcalar, özellikle hamama çok önem veren Romalılarca değerlendirilmişti.
Lebedos kalıntıları arasında dört kuleli, üç kapılı sur duvarları dikkati çekmektedir.

Lebedos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

İzmir Meryem Ana Caddesi’ni takip ettikten sonra Cumhuriyet Caddesi yani sol tarafa dönüp Cumhiriyet Caddesi boyunca gittiken sonra Karşınıza Antik Kent çıkacaktır.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara