skip to Main Content
Mucizeler Şehri Hierapolis Antik Kenti

Mucizeler Şehri Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti Nerede?

Hierapolis, Çökelez Dağı eteklerinde, kireç içeren suların oluşturduğu Traverten basamaklarından dolayı günümüzde Pamukkale olarak tanınan yörede yer almaktadır.

Hierapolis Antik Kent Tarihi

Hierapolis Antik Kent Heykeli
Hierapolis Zeus Heykeli

Hierapolis’in İÖ (İsa’dan önce) 190’da Pergamon Kralı Eumenes II tarafından kurulduğu sanılmaktadır. En eski yazıtlar bu kralın annesine aittir. Pergamon’un efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’ya adanarak, kente Hierapolis adı verilmiştir.
Daha sonra kutsal bir kent (Hieron) oldu. Burada Tanrıça Leto’nun adına, Letoia denen törenler düzenlenirdi. Leto Grek (Yunan) mitolojisindeki anatanrıçanın yerel bir karşılığı idi. Ayrıca kentte Apollon Lairbenos’a, Plüton’a da tapınılmaktaydı.
Roma imparatoru Tiberius döneminde İS 14-37 arasında Hierapolis yeniden yapıldı, bayındırlaştırdı. Ancak İS 17’de büyük bir deprem kenti büyük bir zarara uğrattı.
Yörede Musevilerin yoğun oluşu nedeniyle Hristiyanlık süratli bir yayılış gösterdi. Ancak, Aziz Philippos İS 80’de burada öldürüldü. Bizans egemenliği sürerken, Aziz Philippos adına büyük bir kilise yaptırdı.
1334 depreminden sonra halk göç etti ve kent giderek yıkıntılaştı.

Hierapolis Tiyatrosu

Hierapolis Tiyatrosu
Hierapolis Tiyatro Alanı

Almanlar Hierapolis’i 1890’larda kazmaya başladılar. 1957’den günümüze kazıları İtalyan Arkeoloji grupları yürütmektedir. Günümüzde Müze olarak kullanılan İS II. YY’dan kalmış hamamla yine aynı dönemde yapılmış tiyatro, bugün kısmen ayakta olan önemli yapılardır. Ayrıca iki sütunlu cadde, İS 82-83 yıllarına ait Domitianus Takı ve Hristiyanlık döneminden bir bazilika, sekizgen nekropolü tümülüs, lahit ve ev türü mezarlarıyla Geç Helenistik Dönemden Hristiyanlığa geçiş yıllarına dek kullanılmıştır. Nekropolis, Anadolu’nun en büyük ve günümüze en sağlam ulaşmış antik mezarlığıdır. Hierapolis tümülüs, lahit, oda mezarlarıyla, çelme, hamam ve tiyatrolarıyla da ünlüdür.

Hierapolis Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Özel araçla ile önce Pamukkale daha sonra Ören yoluna gitmeniz gerekmektedir. Yol yaklaşık 20 kilometre olup yol boyunca tabelalar ile bilgilendirmeler mevcut.
Toplu taşıma araçlarıyla bölgeye gitmek istiyorsanız Denizli Otogarından kalkan araçlar ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz. yol ortalama 25-30 dakika sürecektir, giriş ücreti Tam 20 Tl Öğrenci 15 TL Müze kartı olanlar için ÜCRETSİZDİR! İyi Tatiller Dileriz…

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ofis Mobilyaları
Back To Top
×Close search
Ara